צילום: Pixabay

מנתונים חדשים של קרן שח"ף, קרן של פילנתרופים ששמה לעצמה למטרה לקדם את הקהילות המשימתיות לכדי תופעה לאומית חדשה, המבוססים על נתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נמצא כי תושבי גן יבנה ויישובי הדרום טסים הרבה פחות לחו"ל לעומת חבריהם מהמרכז.

לפי הסקרים שערכו, נכון לשנת 2016, כ- 43% מתושבי ישראל – כמעט מחצית – טענו כי הם טסו לחו"ל בשנה האחרונה, אך כשמסתכלים מקרוב על הסטטיסטיקה נגלית תמונה מעניינת: כ- 62% מתושבי תל אביב טסו לחו"ל בשנה האחרונה לעומת 30% בלבד מתושבי ישראלים – למעלה מפי 2. עוד נמצא, כי 43% בלבד טסו בשנה האחרונה לחו"ל מגן יבנה וסביבתה.

כשמסתכלים על תשובות המשתתפים בסקר לפי אזורים, ניתן לראות אפילו טוב יותר את הפערים: 54% מתושבי תל אביב ו- 50% מתושבי המרכז טסו בשנה האחרונה לחו"ל לעומת  38% מתושבי גן יבנה ויישובי הדרום. מה הסיבה לפערים המשמעותיים הללו? ככל הנראה הפערים בשכר בין תושבי הפריפריה למרכז, הנובעים ממחסור במקומות עבודה בפריפריה לעומת תחרות גבוהה במרכז.

אולם, למרות שתושבי הדרום יישארו בישראל, הם יזכו לאלטרנטיבה לא פחות טובה: רבות מקהילות הצעירים המשימתיות הפועלות בעיקר בפריפריה, מגדילות את היצע התרבות בפריפריה, בדגש על תרבות איכותית ברמה גבוהה. כך למשל, חברי תנועת תרבות שפועלים ביישובים בכל רחבי הארץ מקימים מוסדות תרבות כמו תיאטראות, ספריות קהילתיות, סטודיו לאמנות, בית יוצרים לילדים ולנוער ועוד הזמינים לילדים ומשפחות במהלך חופשת הקיץ.

ד"ר חיה ג'משי, מנכ"לית קרן שח"ף: "הפערים בשכר בין תושבי תל אביב ותושבי הצפון והדרום שוב נותנים אותותיהם. קהילות הצעירים המשימתיות בהן תומכת קרן שח"ף מאפשרות לתושבי הפריפריה שאינם זוכים לנפוש במדינות אחרות ליהנות ממגוון אירועי תרבות להורים ולילדים גם בתקופת החופש הגדול וגם במהלך השנה כולה. אירועים אלו לא רק שניתנים בחינם, הם גם בעלי ערך מוסף וברמה גבוהה, כפי שמגיע לתושבים".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו