תכנית "הנואם הצעיר" לפיתוח ועידוד כישורים בתחום אמנות השכנוע באמצעות השפה. מטרתה לקרב את הנוער לתורת הנאומים, להצמיח אותם ולהעצים אותם אישית וחברתית כאחד.


תחרות הנואם הצעיר היא מסורת שנתית ארצית שמתקיימת בחסות ארגון "רוטרי". בשבוע שעבר התקיימה התחרות ברמה המחוזית לבתי"ס יסודיים וחטיבות בינים בקרית גת, והשתתפו בה תלמידים מרשויות שונות, ביניהן גן יבנה, אשדוד, קריית גת, גדרה, אילת ועוד. התלמידים המתחרים השתתפו ברמה המחוזית אחרי שזכו במקומות הראשונים ביישוביהם.                                                                                                           

במקום הראשון דורג מרק צ'חאידזה תלמיד כתה ה' מבית ספר "בן גוריון" גן יבנה, בזכות נאומו שעסק בתרומת איברים.    

"בחרתי בנושא מכיוון שהוא נראה לי מעניין, חשוב ורלוונטי. בנוסף, הוא עניין אותי דווקא משום שמדובר על נושא  שרחוק מאיתנו ופחות מוכר לנו הילדים. בחקירת הנושא וכתיבת נאום ראיתי אתגר ממשי" מספר מרק."


"לפני כתיבת הנאום אספתי מידע ממקורות שונים. שוחחתי גם עם סבתא שלי על הנושא והיא הראתה לי קטע שכתב שמעון פרס ז"ל ובו ביקש לתרום את קרניות עיניו לאחר מותו "על מנת שיאירו את חייו של אדם אחר. אהבתי מאוד והתחברתי למשפט הזה וגם שילבתי אותו בנאום", מציין מרק.

את הנאום בנה בצורה מדורגת ומזויות ראיה שונות החל בהתייחסות לתולדות תרומת איברים, התייחסות היהדות לנושא, סוגי השתלות, סיכונים אפשריים,  ראיה לעתיד של תרומת איברים ועוד. בסיכומו קרא לנוכחים לחתום על כרטיס אדי: "תארו לעצמכם שיהיה אפשר לקחת תאים של בן אדם ולהצמיח אברים חדשים לגמרי. האברים יהיו זהים ולכל בן אדם יוכל להיות גוף אחר משלו למקרה חרום. ובינתיים, אם יזדמן לכם, צאו וחתמו על כרטיס "אדי" והצילו חיים".

"לא ציפיתי להגיע למקום הראשון, אך לאחר ששמעתי מי זכה במקומות השני והשלישי, הרגשתי שיש לי סיכוי. כשהכריזו על הזכייה שמחתי מאוד. הרגשתי גאווה גדולה. אני שמח שלקחתי חלק בפרויקט, למדתי הרבה בזכותו, מסכם מרק ומודה למורה אורית יוסופוב על הליווי וההכנה.

התחרות ברמה הארצית תתקיים ב-16 במרץ בלוד. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו