המבקרים והמטופלים במרכז הרפואי קפלן מכירים היטב את המאבטחות שמוצבות בכל העמדות, בשערי הכניסות לבית החולים, בחדרי המיון ובתינוקייה. הן ממלאות את תפקידן נאמנה בכל מזג אויר וללא הנחות מגדריות. כרבע מכלל המאבטחים ביחידה הן נשים, אשר עוברות הכשרה זהה לזו של המאבטחים הזכרים. ההכשרה כוללת קרב מגע, מבחני כושר ומבחני ירי.

חלק מהמאבטחות אף שימשו במהלך שירותן הצבאי כלוחמות ביחידות 'גבריות' ובסיירות, כחלק בלתי נפרד משאיפתן לשוויון הזדמנויות והרחבת טווח האפשרויות המקצועיות והחברתיות. "כשמישהו מתעצבן או נעצב, הגישה הנשית נעימה יותר ומשנה גם את היחס והדיבור שלו, האינטראקציה מעודנת יותר", הן אומרות.

 

אייל דניאל, הקב"ט הראשי של המרכז הרפואי קפלן, מציין כי אין מבחינתו חשיבות למגדר ולסיווג המיני, בעת ראיונות ומיונים של מועמדים לתפקידי אבטחה. "אנחנו מקדמים בשמחה מועמדות לתפקידי אבטחה בכל הרמות". "מגיעות אלינו מועמדות איכותיות עם ניסיון רב בשירותן הצבאי בתחום הביטחון שלא נופלות בכל מועמד כזה או אחר, ולאחר קבלתן ובכל שלושה חודשים הן עוברות קורס לשמירה על כשירותן המבצעית", מספר דניאל.

 

אחת המאבטחות, סטפני שמעונוב (21, קרית עקרון),  עלתה לישראל לפני 4 שנים מקנדה, שם המחתה בקיקבוקסינג ובשחייה. סטפני שירתה כלוחמת במשך 3 שנים ביחידת חילוץ והצלה בצה"ל כחיילת בודדה.

"מעולם רציתי להתמיד בתחום האבטחה כי אני אוהבת פיזיות ולהרגיש שאני עושה משהו שעוזר לאנשים. בית חולים הוא מקום מאתגר מאוד ואני מאושרת שאני יכולה להקשיב לבעיות של אנשים ולנסות לפתור אותן. למשל, ראיתי מישהו בוכה וישבתי איתו והוא סיפר על חייו וכתב מכתב תודה. אחר נפל על הרצפה בכניסה לבית החולים ורצתי לעזור לו וללוות אותו בכיסא גלגלים לתוך חדר המיון". היא שמחה מאוד שהיא נמצאת בסביבה גברית. "יש יותר סחבקיות ועזרה הדדית מאשר סביבה שכולה נשית".

 

חופית ללו (30, גן יבנה), שירתה כלוחמת בסיירת מג"ב, מאוד אוהבת שטח ואקשן. "אנחנו נחשפות בבית החולים למקרים מיוחדים שלא מתרחשים בשום מוסד ציבורי. תמיד מנסות להרגיע ולגרום למבקרים להבין את צורכי המערכת", היא אומרת.

"יש מלא סיפורים. למשל, הגעתי בבוקר לתדרוך מאבטחים ובדרך ראיתי בחוץ אישה שמתחילה תהליך לידה ברכב. רצתי עם כיסא גלגלים ועזרתי בכל מה שנדרש. היא ילדה וביקשה להודות לי עם התינוק בידיה. זה רגע של אושר גדול. בכלל אני חושבת שאישה מטבעה יודעת יותר לתקשר ולבוא בצורה נעימה ורגשית לאנשים שנמצאים במצוקה ולהרגיע אותם".

יום האישה הבינלאומי יחול בשבוע הבא. המאבטחות מרגישות שמשרת האבטחה בבית חולים מוכיחה שאישה יודעת לעמוד על שלה ולהפעיל שיקול דעת גם במצבים קיצוניים.

"אני מרגישה כמו מלכה כי אני כוח נשי ששולט בסיטואציה", מסכמת סטפני בחיוך.  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו